top of page

KOÇ - BALIK UYUMU

 

0° ile Zodyak çemberini açan Koç Burcu ve 29° ile çemberi kapatan Balık Burcu her ne kadar çemberi birbirine bağlayan ve yan yana duran iki arkadaş burç gibi görünseler de bireysel farklılıkları nedeniyle iletişim ve uyum sorunu yaşama ihtimali yüksek burçlardır.

 

Koç Zodyak enerjisinin başladığı ve en fazla olduğu noktada yer alırken Balık Burcu bu enerjinin bitmeye başladığı ve en düşük olduğu yerdedir. Bu yüzden Koç Burcu en hızlı ve en çabuk yön değiştiren burçtur. Balık Burcu ise tam tersine en yavaş hareket eden ve enerjisi en düşük olanıdır. Koç-Balık Burcu ikilisi güzel bir beraberlik istiyorlarsa öncelikle bu bireysel farklılıkları kabullenmek zorundadırlar. Balık Burcu asla Koçun hızına yetişemeyecek, Koç Burcu  ise asla Balık kadar yavaş hareket edemeyecektir.

Koç Burcu tüm burçlar içinde en önde gideni ve dolayısıyla en fazla yönetme eğilimi içinde olanıdır. Balık Burcu Koç Burcu ile uzun süreli bir ilişki yaşamak istiyorsa yönetilmek ve koçun hep arkasından yürümekle bir sorunu olmamalıdır. Eğer bu durumdan çok fazla şikayetçi olursa bu Koçu rahatsız edecektir çünkü Koç yine bildiğini okumaya devam edecektir. Koç-Balık Burcu ilişkisinde yöneten ve dominant olan her zaman Koç Burcu olacaktır ve ilişkiye dair kararların fikir babası da koçtur. Balık koçun bu yönlendirme merakıyla yaşamayı öğrendiğinde ilişkilerinde sorunsuz ilerleme olabilir.  

Koç Burcu en enerjik burç olması nedeniyle aşırı derecede hareketli bir hayat ister fakat Balık Burcu  için aynı durum söz konusu değildir. Balık Burcu sakin bir hayat ister ve sükunet sever Koç Burcu  ise aksiyon. Bazı Koçlar şehir dışında sakin ve sessiz hayat yaşamaktan nefret ederler fakat balığın hayallerindeki ev deniz kenarında ve şehirden uzak o sessiz evdir. Koç Burcu tam anlamıyla partilerin çocuğuyken Balık Burcu yeri geldiğinde yalnız kalmayı ve kendi köşesine çekilmeyi sever. Bu iki burç mutlu olmak için öncelikle farklı yapılara sahip olduklarını anlamalıdırlar.

 

Koç Burcu  tüm burçlar içinde ilk yani en tecrübesiz ve toy olanıdır. Balık Burcu  ise sonuncu ve en tecrübelisi aynı zamanda tam anlamıyla bir insan sarrafıdır. Koçun göremediklerini ve yaptığı hataları fark etmek Balık Burcu için çocuk oyuncağıdır. Fakat buradaki tek sorun Koçun kimseyi dinlememesi ve bildiğini okumasıdır. Koç Burcu Balığın tavsiyelerine uymalıdır fakat bunu yapmayabilir. Koç Burcu kulağına hoş gelen her teklife atlar ve sürekli yön değiştirir. Bu durum Balık burcuna asla uymaz çünkü Koç Burcu bir teklife hemen evet ya da hayır demeye meyilli bir burç iken Balık Burcu  tam tersine en fazla düşünendir. Bu ikili tüm bu farklılıklarla yaşamayı öğrenmelidir.

 

Koç Burcu tecrübesizliğinden dolayı çok fazla hata yapan burçtur fakat en çabuk kendini toparlayan da odur. Balık Burcu ise tam tersine başına gelen bir felaketten sonra kendi duygusal dünyasında kaybolur. Balığın bu özelliği Koçla uyuşmaz. Koç Burcu Balığın aşırı duygusal ve problematik olduğunu düşünecektir. Ayrıca Koç Burcu en girişken ve en aktif Balık Burcu ise en çekingen ve en pasif burçtur. Koç Burcu sürekli ilerlemek isterken Balığın uyuşuk hareketleri ve yerinde sayması onun hızını azaltacaktır. Bu da Koçu çılgına çevirebilir ve Balık burcuyla ilişki yaşarken özgürlüğünün kısıtlandığını hissedebilir. Koç Burcu başlatmayı Balık Burcu ise bitirmeyi sever. Bu ikili isterlerse bu özelliklerinin farkına vararak en azından bu konuda uyumu yakalayabilir ve çok büyük işler başarabilirler. Bazen Balık Burcu Koçun yarım bıraktığı işleri bitirir ve aslında beraber güzel takım oyunu oynayabilirler.

 

Tabiat itibariyle Koç Burcu ateş Balık Burcu sudur ve bu iki element birbirinin enerjisini nötrleştirir. Bazen bu iki burç tüm bu bireysel farklılıklarından dolayı birbirlerini anlayamazlar. Bu ilişkinin mümkün olduğu kadar ılımlı ve uyumlu bir hale getirilmesi için kendini karşısına uydurması gereken taraf Balıktır. Çünkü Koç Burcu hiçbir zaman kimseye uymayacaktır. Balık Burcu eğer Koçu değiştirmek için uğraşırsa Koçun yapacağı şey değişmeyi kabullenmektense ilişkiye son vermek olacaktır. Çünkü Koç Burcu özgürlüğüne aşırı düşkün bir burçtur ve asla Balığın istediği istikamette ilerlemeyecektir. Koç Burcu için tek istikamet kendi belirlediği istikamettir.

 

Farklı bakış açılarına sahip bu iki burç için aşkta ve yatakta da durum farklı değildir. Koç Burcu aceleci ve bir an önce yatağa girmek isteyen bir burçtur. Yatağa girmesi için karşısındakine duygusal anlamda bağlanmak gibi bir şartı yoktur. Fakat Balık Burcu uzun vadeli  ilişkilerin destekçisidir ve yatak konusunda daha sabırlıdır. Bu ilişkide büyük bir ihtimalle başlangıçta yanaşan Koç Burcu kaçan Balık Burcu olacaktır fakat daha sonra işlerin tersine dönme ihtimali vardır.

 

Koç Burcu hızlı ve ateşlidir, Balığın duygusallığı onu boğacak seviyeye ulaşırsa tek yapmak isteyeceği uzaklaşmak olacaktır. Koç bazen şıpsevdi olmasının kurbanı olur. Çabuk heveslenir fakat hevesi çabuk geçer. Balık Burcu  ise bir aşk çıkmazına girdiğinde çok uzun süre bu çıkmazda kıvranacaktır. Yatakta zıtların uyumunu yaşayabilirler fakat uzun süreli birliktelikte Balığın hep aynı şeyleri tekrar etmesi Koçu sıkabilir ve değişik bir partner arayışına itebilir. Balığın Koçu uzun süre elinde tutabilmesi için onun değişkenliğine ayak uydurması gerekmektedir. 

Koç Burcu Erkeği ile Balık Burcu Kadını Aşk ve cinsellik uyumu

Koç Burcu erkeğinin hızlı ve değişken yapısıyla Balık Burcu kadınının yavaş ve sabit yapısı uyumsuz bir ilişkiyi tetiklemede rol oynasa da yine de bu çift mutlu olmak isterlerse karşılıklı özveriyle bunu başarabilirler. Balık Burcu kadını Koç Burcu erkeğinin hızına yetişmeyi ve ani kararlarıyla yaşamayı öğrenmelidir. Aynı zamanda tekdüzelikten uzak durmalı ve hep aynı şeyleri yapmaktan kaçınmalıdır. Çünkü Koç erkeği hep aynı hayatı yaşamaktan hoşlanmaz ve değişim onun ruhunun gıdasıdır.

 

Balık Burcu kadını aynı zamanda Koçun aşırı özgürlüğüne düşkün olduğunu da asla unutmamalıdır. Koç erkeği özgürlüğü ve ilişkisi ikilemine girerse her zaman kurtarmak istediği özgürlüğü olacaktır.  Balık Burcu kadını onun bu özelliğini bilmelidir. Koç erkeği kontrol altına alınamaz ve alınmaya çalışılmamalıdır. Koçun yön değiştirmesini engellemeye çalışmak ya da hızını yavaşlatmak hiçbir işe yaramayacağı gibi Koçun istediğini yapması konusunda daha da inatlaşmasını sağlayacaktır. Balık burcu kadını şunu anlamalıdır ki Koç hangi yöne gitmek isterse Balık onunla gitmelidir. Aksi taktirde Koç erkeği Balık Burcu kadınıyla bir yol ayrımına gelebilir.  

 

Bu ikili arasındaki bir önemli fark daha Koçun çabuk bağlanıp çabuk vazgeçmesine karşın Balık Burcu kadınının uzun süre aşk çıkmazında kalmasıdır. Koç için bir sayfa kapanmışsa kapanmıştır ve fazla duygusallığa gerek yoktur fakat Balık Burcu kadını hayatında hiçbir aşk sayfasını bu kadar kolay kapatamaz ve kendi duygusal aleminde uzun bir süre bocalayacaktır. Ayrıca Koç erkeği çapkındır ve değişim ihtiyacı içindedir. Uzun süre aynı partnerle kalmayı sevmez. Uzun süreli ilişkiden sonra mutlaka dikkati başka yöne kayacaktır. Fakat bu kadar çapkın olmasına rağmen çömez hataları yapar ve Balık Burcu kadınının uyanıklığıyla asla yarışamayacaktır. Eğer Koç Burcu erkeği aldatmışsa kendisini sinsice izleyen Balığa mutlaka bir yerde açık verecektir. Balık burçlar içinde en uyanık ve en iyi insan sarrafı olan burçtur ve en ufak bir açığı bile yakalamakta onun üstüne yoktur.

 

Koç Burcu erkeğiyle ilgili bir diğer bilinmesi gereken onun asla ilişkide aşırı duygusal olmayışıdır. Koç Balık kadar sulu göz değildir.  Balığı ağlatabilir fakat kendi asla ağlamaz. Fakat bu sevmediği ya da ilgisiz olduğu anlamına da gelmez. Onun yapısı öyledir ve duygularını göstermez. Aynı zamanda sürekli ağlayan kadınları güçsüz ve itici bulur. Onun için cinsellik bir ihtiyaçtır ve cinsellikle bağlanacak erkek değildir. Ateşlidir fakat romantizm ona göre değildir. Sürekli bir şeyler peşinde koşan Koç Balık Burcu kadınını ilişkide yorabilir. Büyük bir ihtimalle ilişkide daha fazla fedakarlık yapan taraf Balık Burcu kadını olacaktır fakat Koç bunun kıymetini bilmez.

 

Girişken yapısından dolayı genellikle ilişkiye ilk adımı atan Koçtur fakat bu durum zamanla değişebilir ve Koç kaçan taraf olabilir. Koç Burcu erkeğinde başarı takıntısı vardır. Elde edemediği her şey ona daha çekici gelir. İlişkilerinde de durum bundan farksızdır. Balık Burcu kadını onun bu yapısını çok iyi bilmelidir ve kendini Koç Burcu erkeğine çok çabuk sunmamalı ve biraz peşinden koşturma süreci yaşatmalıdır. Aksi taktirde Balık Burcu kadını Koç Burcu erkeğinin gözünde hep kolay elde edilmiş ve değersiz imajıyla kalacaktır. Ayrıca Koç erkeği ateşli ve coşkuludur. Gerektiğinde kavga gürültü sever. Her şeye evet diyen kadın onun için sıkıcı kadındır. Fakat bu her şeye hayır demek gerektiği anlamına da gelmez. Çünkü Koç erkeği yine ilerlemek istediği istikamette ilerleyecektir. Onun için münakaşa ve ufak tefek sorunlar ilişkinin tuzu biberidir.  

 

Koç Burcu kadını ile Balık Burcu erkeği Aşk ve cinsellik uyumu

Değişimden hoşlanan Koç Burcu kadını ile sabit Balık Burcu erkeğinin mutlu bir ilişki yaşaması için özveride bulunmaları şarttır. Bu ilişkide Koç Burcu kadınının istekleri ve hayalleri hiç bitmez tükenmez ve Balık Burcu erkeği hızı fazla bulabilir. Koç Burcu kadınının enerjisi Balık Burcu erkeğine göre biraz fazla olabilir ve bu ilişkide ya Koç kadını hızını azaltmalı ya da Balık erkeği onun hızına yetişmeyi öğrenmelidir.

 

Balık Burcu erkeği aynı zamanda Koç Burcu kadınının özgürlüğüne düşkün olduğunu da asla unutmamalıdır. İlerlemek istediği bir yönde Koç burcu kadınının ilerlemesini engellemeye çalışmak bu ilişkinin sonlanmasına bile neden olabilir. Koç Burcu kadınının ulaşmak istediği hayaller ve amaçları varsa Balık Burcu erkeği sadece ona destek olmalıdır aksi taktirde Koç Balığı yolda bırakarak yoluna yine devam edecektir.

 

Bu ikili arasında bir diğer fark da Balığın uzun vadeli ilişkileri sevmesi Koçun ise kısa vadeli ilişkilere de hayır dememesidir. Koç Burcu kadını aşırı enerjik ve girişken yapısından dolayı ilişkiye dair kararlarını bazen çabuk ve düşünmeden verir ve kısa bir süre sonra ayrılmayı isteyen taraf olabilir. Koç Burcu kadınıyla uzun vadeli bir ilişki yaşamak isteyen Balık Burcu erkeği biraz sabırlı olmayı öğrenmeli ve ciddi bir ilişkiye başlamadan önce Koç Burcu kadınını iyi tanımalı ve anlamalıdır. Çünkü Koç kolay bağlandığı gibi bıraktığında da çok çabuk unutan ve arkasına bile bakmayan burçtur. Fakat Balık Burcu erkeği bir kez aşk çıkmazına saplandıysa oradan uzun bir süre kendini kurtaramayacaktır.

Genellikle ilişkide en çok konuşan ve dominant olan Koç Burcu kadınıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi ilişkide de sadece yönlendirmek ister ama yönlendirilmekten nefret eder. Kendisini yönlendirmeye çalışan bir erkekten Koç Burcu kadınına hayır gelmez, sadece enerjisini azaltır. Koç burcu kadınının aşırı soru sorması ve yargılaması bazen partnerini çileden çıkarabilir. Hep kendi dediklerinin olmasını ister ama yine de partnerini severse ona çok değer verir ve kollar.

 

Ateş – Su Elementleri arasındaki uyum

 

Farklı dünyaların insanlarıdır ve aynı yönde ilerlemenin yolunu bulmaları ya çok zordur ya da imkansıza yakındır. Birbirilerini anlayamazlar. Hayata bakış açıları son derece farklıdır. Birinin doğru dediğine öteki yanlış der. Ayrıca su ateşin hızına ve hayata dair aldığı hızlı kararlara hiçbir zaman yetişemeyecektir. Ateş çok ani kararlar değiştirir, bir gün orda bir gün buradadır, su ise kendi konfor alanından çıkmayı pek sevmez. Değişmeyecek olan ateştir, uyum sağlaması gereken ise su. Bazen suyun duygusallığı ateşi çıldırtacak boyutlara ulaşabilir. Ayrıca ateş hızlı hareket etmeyi ve hep ilerlemeyi severken suyun hayalperestliği ve yavaşlığı onu çılgına çevirebilir. Su genelde ateşin bencil ve duygusuz olduğunu düşünür fakat ateşe göre bu sadece gerçekçiliktir. Bu ikili birbirinin enerjisini asla arttırmaz tam tersine nötürleştirir ve ilişkileri sürekli yıpranmaya yöneliktir. Enerjisi yüksek olan ve çok çalışan genellikle ateştir su ise kendi duygu bataklığında boğulur ve şikayet etmeye bayılır.

bottom of page