top of page

Rüyada Evde Yılan Görmek

abroad.png

Mesajları:

 • Güvensizlik

 • Kaos

 • Hastalık

 • Düşman

 • Kontrol kaybı

 • Kayıp

 • Haksızlık

 • Kabulsüzlük

 • Davetsiz misafir

 • Güvenlik açığı

 • Rahatsızlık

 • İstenmeyen gelişmeler

Rüyada Evde Yılan Görmek:


Yılan Antik çağlardan beri yılan, “eski deriyi değiştirme”ve dönüşme ihtiyacını kişileştirmiştir. İslami rüya yorumculuğuna göre ise düşmanı sembolize eder. Antik çağların ise kadın merkezli doğurganlık ve yılana tapınma kültleri o kadar güçlüydü ki, Ataerkil dinlerin yükselişi sırasında bunlarla mücadele etmek için bir kötülük mitolojisi uygulandı. Yılan kötülükle ilişkilendirildiği gibi, ifade edilmesi kabul edilemez bulduğunuz duygu veya dürtüleri de temsil eder.


Modern rüya yorumculuğuna kadar kötülükle ilişkilendirilen yılan genellikle yaşamımıza (evimize) kötü ya da hayırsız bir şeyin girmesi işareti olarak kabul edilir. Bazen yeni bir düşman kazanmak olarak da görülebilir. Fakat, evinizde yılan gördüğünüz bir rüyayı yorumlamak için rüya senaryosunda başka unsurlara da bakmalısınız. Nasıl bir evdeydiniz? Evin durumu zihinsel durumunuzu gösterir. Kocaman bir evde küçücük bir yılan gördüyseniz engeller sizin kapasitenizi aşacak kadar büyük değiller ve her ne kadar olumsuz bir durum yaşıyor olursanız olun üstesinden gelebilirsiniz.

Rüyada evde yılan görmek aynı zamanda bizim tarafımızdan kabul görmemiş ya da olumsuz bir unsurun yaşamımıza arzumuzun dışında girmesinin işaretidir. Bu bazen yeni bir dert olabileceği gibi yeni bir arkadaş da olabilir. Rüyalar aleminde evin içindeki olumsuz objeler daima yaşamımızdaki “davetsiz misafir” metaforudur. Bazı gelişmeler siz istemeseniz de yaşanabilir ve o her ne ise onu yaşamınızın merkezinde bulabilirsiniz.


Rüyada evdeki yılan aynı zamanda “kendini güvende hissetmeme” metaforudur ve yılanı en güvende hissettiğimiz evimizde (kendi alanımızda) gördüysek bu bazen bir güvenlik açığı ya da hala kendimizi yeterince savunamadığımız hissini ortaya çıkarır. Evin duvarları koruyucu savunma mekanizmalarını gösterir ve rüyada evin içine duvarlara rağmen yılan giriyorsa bu rüya savunma mekanizmalarımızı tekrar sorgulamaya davet eder.

Rüyada evin içinde arzu etmediğimiz halde gördüğümüz olumsuz bir obje aynı zamanda hayatın kontrolünü hala elinizde bulunduramadığınız ve kendi alanınıza ne zaman neyin girişine izin hakkına sahip olmadığınızı gösterir. Rüyadaki semboliz eviniz aynı zamanda kendi zihniniz ve kendi alanınızdır fakat evin içinde dolanan bu istenmeyen tüm objeler yaşamınızda kendi arzunuzun dışında çok fazla “rahatsız edici unsur” bulunduğunun işaretidir. Bu tür bir rüya genellikle yaşamınızdaki olumsuz unsurları çıkarmaya davet edicidir.


Rüyanızdaki sembolik evinizin durumu aynı zamanda kendiniz için inşa ettikleriniz ve sahip olduğunuz birikimleri gösterir. Bu birikimler sadece finansal birikimler değil bazen kendiniz için yaptıklarınız, aldığınız eğitim ve tüm donanımlar da olabilir. Eğer evinizde bir yılan varsa geçici bir süreliğine de olsa tüm bu birikimlerin tehlike altında olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ya da zaten hiçbir zaman güvende değillerdi ve siz sadece bunu yeni anladınız!

Rüyanızın sembolik evi kendiniz için inşa ettikleriniz metaforudur ve evin içindeki bir yılan tüm bu inşa ettiklerinize bir “dış saldırı” olabileceği ya da dışarıdan içeriye (bazen sahip olduklarınıza ya da özel yaşamınıza) müdahale unsuru olan bir durumla karşılaşacağınızın işareti olabilir. Eğer özgürlüğünüzün kısıtlandığını ya da birinin hakkı olmadan özelinize müdahale ettiğini düşünüyorsanız rüyanızda evinizde yılan görebilirsiniz.

Yorumlar:

bottom of page