top of page

TAROT KARTLARININ TERS ANLAMLARI

tar3.png

Tarot kartlarının ters anlamları

(TAROT KURSU - DERS 16)

Özellikle tarota yeni başlayanlar olmak üzere birçok tarotçunun okumalarda en zorlandığı şeylerden biri de kartların ters anlamlarının yorumlanmasıdır. Muhtemelen bir çoğunuz ters kartların kötü haber olduğunu ya da sadece olumsuz anlam içerdiklerinizi düşünmüşsünüzdür. Hatta bazı tarotçular sırf bu yüzden kartları ters yorumlamayı tamamen es geçerek  ters belirdiklerinde düz çevirerek yorumlamaktadırlar. Fakat bence bu tarotun doğasına aykırıdır ve ters kartlar kesinlikle ters yorumlanmalıdır.

Peki kartları ters yorumlamanın yolları nelerdir? Bazılarınızın “eyvah 78 kartın anlamını düz öğrendik bir de ters anlamlarını mı öğreneceğiz” dediğini duyar gibiyim.  Endişelenmeyin, bu sayfada bahsedeceğim bazı metodlardan sonra kartları ters yorumlamak için aslında onların ters anlamını öğrenmek zorunda olmadığınızı anlayacaksınız. Birkaç metodu uygulayarak siz de kartları ters yorumlayabilirsiniz.

Esasında bu sayfada bahsedeceğim metodlar her kartın hikayesini tersine çevirmekten başka bir şey değil. Bunun yanısıra o kartın tarotçuya bakışının değişmesi ve ters çevrildiğinde dolayısıyla anlamında bir nevi negatife gidiş söz konusu olacaktır. Örneğin 1 sayılı kart ters çevrilirse numerolojik değeri -1 olacaktır. Bunun gibi şeylerden bahsedeceğim. Kartın anlamını tersine çevirmek okumalara kesinlikle ek bir derinlik verecektir. Yani 78 kartla çalıştığımızı sansak da kartların ters anlamlarını da işin içine katarsak toplam 156 kartla çalışmış gibi oluyoruz.

Buradan itibaren ters çevrilmiş tarot kartlarının yorumlanması hakkında birkaç yöntemden bahsedeceğim, bu yöntemlerin bazen sadece birini bazen birkaçını bazen hepsini birden uygulayarak tarot kartlarının anlamını tersine çevirebilirsiniz. Hangi yöntemi ya da yöntemleri seçeceğiniz tamamen size kalmış. Hadi başlayalım.

Yöntem 1: Hiçbir şeyin aşırısı iyi değildir! Ters kartlar aşırılardan bahsediyor olabilirler:

Bir şeyin aşırısı genellikle sağlıksızdır. Tarot kartları ters belirdiklerinde kartın hikayesindeki olayın aşırı derecede yaşanmasından oluşacak dengesizliklere değinirler. Kişi kartta bahsedilen olayı belki de o kadar abartmaktadır ki aşırıya kaçmaktan dolayı huzurunu bozmuştur. Örneğin, tılsım kartları genelde parasal olaylardan ve maddi refahtan bahsederler. Yardım yapmak ve vermek her zaman iyidir ve cimrilikten kaçınmak gerekmektedir. Fakat tılsım kartları ters belirdiğinde savrukluktan bahsediyor olabilirler.

Aşırı uç noktalara giden kişi bu aşırılıktan dolayı aslında hayatın başka bir alanında kaybetmektedir. Örneğin kupa kartları duygusallık, romantizm ve sevgi kartlarıdır. Ters belirdiklerinde duyguların aklın önüne geçmesinden dolayı yanlış kararlar verilmesinden bahsediyor olabilirler. Bu hiç iyi bir şey değildir. Kişi hayatı hakkında sağlıklı kararlar vermelidir.

Yöntem 2: Yoğunlukta azalma, anlamda hafifleme:

Ters tarot kartlarını yorumlamanın bir başka yolu da kartta bahsedilen anlamın bir derece azaltılmasıdır. Yani burada asıl yapmak istediğimiz kartın enerjisini azaltmaktır. Mesela bir kart yoğun acıdan bahsediyorsa ters çevrildiğinde bu acının artık dinmeye başlaması söz konusu olabilir. Ya da bir kartta zirve ya da zaferden bahsediyorsa ters belirdiğinde yine bir zafer söz konusu olabilir fakat bu tam anlamıyla kişinin istediği şey değildir. Yine de eli boş dönmemiştir.

 

Yöntem 3: Kartın anlamının tam zıttını düşünün:

Bu yöntemde bize sunulan anlamın tam anlamıyla zıttına yoğunlaşabilir. Galibiyet kartları ters belirdiğinde yenilgi anlamı içerebilir ya da uyum kartları uyumsuzluk birleşme kartları ayrılık olabilir gibi. Ya da zirve kartları aslında yere çakılma ve iflas anlamı içerebilirler. Veya bir kartta zirveye çıkmak ve galibiyet anlamı var ise ters çevrildiğinde düşmana kaptırılmış bir başarı ve mağlubiyet anlamı bize sunuluyor olabilir. Bu yöntemle aslında kartın anlamı her ne ise onun tam tersine yoğunlaşırız.

Yöntem 4: Enerjinin bloke olması, olayın engellenmesi:

Birçok tarotçu tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biri de kartın bize sunduğu olayın kart ters belirdiğinde engellenmesidir. Örneğin kral kartları zirve ve başarı kartlarıdır fakat ters belirdiklerinde bu başarının önünde bir engel vardır. Bir şeylerin olması gerekiyor ama kart ters belirmiş ise bu olay bir türlü gerçekleşemiyor. Ya da ortada bir enerji var ama bu enerji ya bloke olmuş ya da kullanılamıyor. Kişi doğru yerde ve doğru zamanda bulunmuyor olabilir veya bu başarıya ulaşmak onun için henüz koşullar oluşmadığından sadece bir hayal olabilir. Bir kart müthiş bir yetenekten bahsediyor fakat ters belirmiş ise kişi bu yeteneklerini belki de yanlış işlerde kullanıyor ya da onun bu yetenekleri kullanması için ihtiyacı olan donanım ona verilmiyor olabilir.

Yöntem 5: Daha kötü ve olumsuz içerik:

Bu yöntemi pek sevmesem de birçok tarot kitabında ya da web sitesinde kartların ters anlamlarında ihanet, aldatma, ayrılık, uyumsuzluk gibi olumsuz ve bizi huzursuz edebilecek kasvetli kelimeleri görürsünüz. Ne yazık ki bu aslında bu yöntemin tarot kartlarının ters çevrilmelerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri olmasından kaynaklanmaktadır. Yine de hangi yöntemi kullanacağınız size kalmış ve bu yüzden bu yöntemi kullanıp kullanmamak size kalmış.

Yöntem 6: Resmi ters çevirin ve bakın neler oluyor?

Benim en favori yöntemlerimden biri olan bu yöntemde tek yapmanız gereken kartın resmini ters çevirmek ve ortaya çıkan değişimlere dikkat etmektir. Örneğin asılan adam zaten baş aşağı asılmış ve anormal bir pozisyonda duran bir adamsa ve kart ters çevrildiğinde bize adeta teşekkür eder. Çünkü onun için olumsuz bir anlamın aksine bir normalleşme ve her şeyi eskisi gibi görebilme söz konusu olacaktır. Ya da  tahtında oturan bir kralı ters çevirirseniz kral tahtından düşecek ve tacı da kafasından çıkacaktır. Bu yüzden ters kral kartları genellikle rütbe (taht) kaybı ve statünün elinden alınmasıyla ilgilidir. Bu yöntem bütün yöntemler içinde en kolay uygulanabilir olanıdır.

Yöntem 7: Tüm bu yöntemleri unutmanızda bir sakınca yok, sadece iç güdülerinizi dinleyin:

Daha önce de belirttiğim gibi tarot sadece kart üzerindeki resim ve şekillerden, numerolojik değer ve astrolojik değerlerden ibaret değildir. Tarotta iç güdülerimize göre yorumlar yapmalıyız ve bu numerolojik, astrolojik ve sembolik değerleri sadece ipuçları almak için kullanmalıyız. Kartlar ters belirdiğinde de bu durum söz konusu olmalıdır. O kartı ters gördüğünüzde neler hissettiniz? Hangi değişimler oldu? Düz belirdiğinde nasıldı ters geldiğinde ne oldu? Tüm bu sorulara kendi iç dünyanızda cevap bulun ve yorumu ona göre yapın.

Ders 17: Tarotta numeroloji

Tarot kursuna baştan başla

bottom of page