top of page

EVET HAYIR TAROTU

yes no.png

Evet hayır tarot falı:

(TAROT KURSU - DERS 23)

Bu yöntem genellikle karmaşık durumlar ya da sorular için değildir. Acil bir “evet” ya da “hayır” cevabına ihtiyaç duyduğumuz durumlarda kullanılır. Fazla vakti olmayanlar için oldukça uygun bir yöntemdir. Soruya kısa ve net cevap sunar.

Bu yöntemde genellikle bir kart seçilir ve soruya evet mi hayır mı cevabı verdiği yorumlanır. Fakat bu yöntemi bütünsel olarak kullanan yorumcular da vardır ve çok kartlı bir açılım yaparak ortadaki durumun pozitif mi yoksa negatif ağırlıklı mı olduğuna bakarak karar verirler. Yani evet – hayır açılımını kullanmadan önce nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen size kalmış.

Fakat bu yöntemin bir dezavantajı da bazı kartların çok bulanık ya da net anlam sunmamasıdır. Örneğin açılımda çok pozitif bir kart belirdiğinde cevap direk “evet” olurken bazı kartlar anlamı ve doğası gereği ne evet ne de hayır cevabını sunmazlar. Bu yüzden her ne kadar çok basit bir yöntem gibi görünse de evet – hayır açılımı bazı kartlar belirdiğinde derin yorumculuk gerektirebilir. Ayrıca verilecek cevabın “evet” ya da “hayır” olması bazen kişiden kişiye değişendir. Bir kişi için iyi sayılabilecek bir durum başkası için kötü olabilir. Bu açılımı seçenin tüm bunları bilmesi gerekmekte.

Yine yukarıdaki duruma göre bazı soruların cevabı ne “evet” ne de “hayır” olabilir. Belki en doğru seçenek orta yolda buluşmak ya da dengeyi bulmaktır. Fakat bu gibi durumlarda tarota sadece 2 seçenek sunarsak aslında tarot kartlarının konuşma özgürlüğünü kısıtlamış oluruz. Ayrıca, bazı zamanlarda en iyi seçenek beklemek ve zamanı gelince harekete geçmektir. Fakat biz tarota zamansız bir şekilde evet mi hayır mı sorusunu sorarsak bizi yanıltma olasılığı vardır.

Evet hayır tarotunda kartların evet mi yoksa hayır mı dediğini anlamanın birkaç yolu vardır. Fakat yorumcu karlara soruyu sormadan önce tarot kartlarıyla bu konuda anlaşmalıdır. Bazı tarotçular kartı seçtikten sonra hislerine göre evet ya da hayır cevabını verirler. Bazıları ters kartların hayır düz kartların evet olduğu konusunda hemfikirdirler. Fakat bana sorarsanız tarot %50 ihtimallerle ilgilenmez ve bu yüzden kartın ters ya da düz gelme olasılığının %50-%50 olduğunu düşünürsek bu yöntemle yanılma ihtimalimiz de vardır. Yine burada niyet de oldukça önemlidir. Kişi ters kartların hayır olduğuna kendini ikna etmişse ters kartları hayır olarak yorumlayabilir.

Tüm bunlara ilaveten bir tarotçu her zaman evet ile hayır arasında da opsiyonlar olduğunu hatırlamalıdır. Bazen kartlar bize çok güçlü bir “evet” ya da “hayır” anlamı sunarken bazılar sadece “evet” ya da “hayır” diye fısıldar. Ve şunu da asla unutmayın ki evet hayır tarotunda “belki” “kısmen” ya da “duruma göre evet” ya da koşullu ifadeler yoktur ki bu bence daha önce de belirttiğim gibi kartların konuşma özgürlüğünü kısıtlamaktır.

Ders 24: 3 kart açılımı

Tarot kursuna baştan başla

Hanged man.png
Fool.png
Wheel of Fortune.png
bottom of page