top of page

KUPALAR SERİSİ

Kupalar.png

KUPALAR SERİSİ (DUYGUSAL ENERJİ) – KÜÇÜK ARKANA

(TAROT KURSU - DERS 7)

Küçük arkananın ikinci serisi olan kupalar serisinin elementi su temsil ettiği burçlar Yengeç, Balık ve Akreptir. Bu kart grubu tarotun en duygusal yanına işaret eder. Aynı zamanda yaratıcılık, romantizm, fantezi ve hayal gücü ile bağlantılı bir seridir. Aklımızla değil kalbimizle düşündüğümüzde belirirler. Sundukları bilgiler bazen aşk hayatına dair bilgiler bazen duygusal içerikli bilgilerdir. Aynı zamanda bilinçaltını temsil ederler. Savaşçı değil barışçıldırlar. Oldukça yavaş hareket eden bir gruptur ve diğer serilere oranla daha durağandır.

 

Kupalar serisi daha çok iç dünyamızda olup bitenlere ışık tutar fakat bu hiçbir zaman maddi konulara ya da iş hayatımıza yönelik bilgi sunmayacakları anlamına gelmez. Bazen maddi konulara duygusal yaklaşım da sunabilirler. Kupa serisi kartlarının sunduğu değişim ve geçişler hiçbir zaman kılıç ya da hava serisi kadar ani ve sert değildir. Daha yumuşak ve ılımlı değişimleri temsil ederler. Bu seri kartları duyguların temsilcisi olduğundan ters belirdiğinde bastırılmış duyguların ya da kendini ifade edememek hatta yaratıcılık eksikliği gibi sorunların altını çizebilir.

 

Kupa kartları bilincin duygusal düzeyiyle ilgilenir ve bu yüzden genellikle sevgi, duygular, ilişkiler ya da bağlantılarla ilgilidir. Kupa serisinin elementi su akışkan, çevik ve hareketli bir elementtir. Yoğun olduğunda ve çok fazla oranda bulunduğunda tıpkı güçlü dalgalar gibi zarar verici ve şekillendirici olabilir. Bu element aynı zamanda akışkanlığın ve temizliğin temsilcisidir. Kadınsı bir elementtir ve bazen gözyaşını da temsil edebilir. Vücutta yönettiği organ kalptir ve bu yüzden kalbimizle düşüneceğimiz süreçlere işaret edebilirler.

 

Her nasıl ateşin fazlası zararlı ve yok edici ise suyun fazlası da aynı şekilde zararlı ve tahrip edici olabilir. Su akışkan ve özgür bir elementtir. Zorluk ya da çatışma sevmez, baskı altında tutulamaz. Su duygularımızı ve bilinçaltını yönetir. Akıp gitmesi gereken bir elementtir. Su bir yöne gitmek ve akmak istiyorsa akmalıdır aksi taktirde duygusal patlamaya yol açacaktır. Bir okumada çok fazla kupa kartlarının belirmesi duyguların yoğun yaşanmasına hatta abartılmasına ve aşırı duygusallıktan dolayı zarar görülebileceğine işaret edebilir. Çok fazla su yani kupa kartları belirmesi bazen gözyaşı anlamına da gelebilir. Duygular çok fazla birikmiştir ve gözyaşı dökülmesi olasılığı fazladır.

 

Kupa serisi kartları aynı zamanda sezgiler, pisişik alanlar ve bilinçaltıyla ilgilidir. Kupa serisinin elementi olan su elementi aslında bilinçaltı aleminin elementidir. Bu serinin kartları okumada çok fazla ise yaşanan durum bilinç düzeyinde değil daha çok bilinçaltı düzeyinde hissedilmektedir. Kupa serisi aynı zamanda küçük arkananın rüya, düşler ve sezgilerle ilgilenen serisidir.

 

Kupa serisi diğer serilere göre daha yumuşak, ılımlı ve romantik bir seridir. Çikolatalar, romantik anlar, aşk ve cinsellik de bu grubun kontrolü altındadır. Tüm serilerin içinde estetiğe ve sanatlara en çok değinen seri kupa serisidir. Sanatsal yaratıcılık, yetenekler, çanak çömlek işleri, romantik  yazılar, şiirler ve romanlar da bu seri kartları ile gösterilir. Aynı zamanda sosyalleşme, partiler ve derin arkadaşlıkların serisidir.

 

Kupalar Serisi Kişilik Özellikleri:

Kupa kartlarının temsil ettiği kişiler yumuşak, ılımlı ve duygusaldır. Kupa serisi kartları aynı zamanda hayatın romantik ve aşk ile ilgili yanıyla ilgilidirler. Çikolatalar, romantik aşk mektupları, flörtler, cinsellik  ve duygusal hayatımıza dair her şey bu kartların kontrolü altındadır. Ayrıca bu serinin kartları estetik, nezaket ve sanatla da ilgili olabilir. Sanatsal yaratıcılığı ve yetenekleri fazla kişileri de temsil edebilirler. Kupa serisi kartlarının temsil ettiği kişiler utangaç, ürkek ya da pasif olabilirler fakat resim, çanak, çömlek ve heykel gibi sanat eserleri üretebilir ve derin romantik romanlar yazabilirler. Bu kişiler duyguların çok derinlerine inebilirler fakat kolayca incinebilirler.  Bununla birlikte sosyalleşmekten ve partilerden hoşlanırlar. Arkadaşlığa ve fiziksel yakınlığa değer verirler, güzel ve süslü yemeklere bayılırlar.

 

Kupalar Serisi Ters:

Bu serinin kartları düz belirdiğinde duyguların yoğunluğunu ifade ederler fakat ters belirdiğinde bastırılmış duygulara işaret ederler. Ters kupalar duygusal alemimizde bir şeylerin yolunda gitmemesinin ya da duygularımızı bastırarak yaşamak zorunda olmamızın temsilcisi olabilirler. Aşkına karşılık bulamamak, duyguları ifade edememek, romantizm eksikliği ya da duygusal blokajlara sıkça değinirler. Kupa serisi düz belirdiğinde su serbest bırakılmış bir şekilde akmaktadır ve suyun akmasına izi verildiğinde kişiye neşe ve huzur getirir. Fakat ters kupalardaki gibi su kısıtlanır ve akışına izin verilmezse kişiye iç huzursuzluk verir.

Ters kupalar aynı zamanda her türlü duygusal istismarla da ilgilenir. Buna cinsel istismar ya da cinsel hayata dair aşırı derecede rahatsızlık verici tüm durumlar da dahildir. Düz kupalarda duygu yoğunluğu ve duygusal huzur söz konusudur fakat ters kupalarda duygusal dengesizlik ve paranoyaklık hakimdir. Aşırı kıskanç ve güvensiz partnerle yaşanan sağlıksız ilişkiler, kötü cinsel deneyimler, bağımlılıklar ve psikolojik sorunlar da ters kupalarla ortaya çıkabilir. Ters devrilmiş kupalar ayrıca sevgi eksikliğidir.

Ders 8: Kılıçlar serisi

Tarot kursuna baştan başla

bottom of page