top of page

TAROT AÇILIMLARI

açılımlar.png

Tarot açılımları:

(TAROT KURSU - DERS 21)​

 

Tarot falına bakmak isteyenler için kullanılabilecek birçok açılım şekli ve metodu vardır. Fakat mutlaka bir soru için bu ya da şu açılım kullanılmak zorunda gibi bir kaide olmamakla beraber daha önceki derslerde de belirttiğim gibi her yorumcu kendi tarot dünyasının kural koyucusudur ve kendi açılımlarını da geliştirme özgürlüğüne sahiptir. Ben bu sayfada daha önce farklı tarotçular tarafından geliştirilmiş ve yaygın kullanılan bazı açılımlardan bahsetmek istiyorum fakat bu sayfada bahsedilenler tüm açılım çeşitleri değildir ve binlerce farklı açılım kullanılabilmektedir.

Hangi tarot açılımının hangi soruya daha uygun olduğunu daha iyi anlamak için bu açılımlarda kullanılan kart dizimine ve hangi kartın hangi soruya ya da alana ışık tuttuğuna diat etmek gerekir. Açılımın görünüşü ya da yorumcunun o açılımdan aldığı etki ya da enerji dikkate alınmalı ve yorumcu o açılımın tarota sorulacak soruya uygun olduğunu hissettiği zaman o açılımı kullanmalıdır. Örneğin sorunlarla çevrelendiğini düşünen ve çıkış yolu arayan bir kişi bir merkez kartı ortaya koyup bu sorunları temsilen o merkez kartı çembere alacak şekilde kartları dairesel olarak dizerse aslında tarottan tam anlamda istediğini almış olur. Ya da buna benzer şekilde baş harfi T olan birine yönelik bir açılım yapılıyorsa kartların T şeklinde dizilmesi de yorumcunun daha iyi odaklanmasını sağlayabilir. Fakat daha önce de belirttiğim gibi bu bir kural değil yorumcu için opsiyoneldir.

Tarot açılımlarında evler ya da haneler:

Tarota yeni başlayanlardansanız çok kez “astrolojide evler” ya da “tarotta evler” kavramını duymuş ve büyük bir ihtimalle ne olduklarını biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için açıklamak gerekirse tarot açılımlarında evler ya da haneler vardır. Bunlar tıpkı görünmez  boş kutucuklar gibidir. Mesela bir açılım için bir hane ya da ev açtınız ve o hanenin neyi temsil ettiğine karar verdiniz. O boşluğa koyduğunuz kart sadece o evi ya da haneyi açma amacınıza yönelik size bilgi sunacaktır. Bu şu demektir ki “aşk” için açtığınız eve koyduğunuz kart size parasal konularla ilgili bilgi sunmaz.

Bir başka deyişle ev ya da hane olarak nitelendirdiğimiz bu boşlukların her birine koyulan kartlar aslında sadece o ev ya da haneye atanan konuya ışık tutmaktadır. Mesela bir aşk açılımında 3 hane belirlenir ve birinci hane kişinin ilişkiye bakış açısını ikinci hane partnerin ilişkiye bakış açısını ve 3 üncü hane ilişkiyi temsil etmesine önceden karar verdiysek birinci haneye gelen kart olaya sadece sizin açınızdan bakışla ilgili bilgi sunar, ikinci kart partner gözünden ilişkiyi yorumlar, üçüncü kart ise ilişkinin gidişatı ve genel durumu ile ilgilidir.

Tarot açılımına karar vermeden önce niyet etmek önemlidir:

Başlıktan da anlaşıldığı üzere bir kişi açılıma niyet ettikten yani soruyu sorduktan sonra karar vermelidir. Yani önce bir açılım seçip sonra soruyu sormak yorumu olumsuz etiler. Yorum yapacak kişiye önce soru ya da sorular sorulmalı ve yorumcu kendisine uygun açılımı belirlemeli ve açılımı kafasında belirledikten sonra kart seçimine geçilmelidir.

Aşağıda hemen hemen tüm kategorileri kapsayan açılım yöntemleriyle ilgili bilgi bulunmaktadır. Kurs bu açılımları ayrıntılı açıklayarak ilerleyecektir. Fakat siz yine de bu açılımları kullanmak zorunda değilsiniz ve kendinize uygun açılımlar üretebilirsiniz.

Tek kart açılımı

Tek kart açılımı.png

Evet-hayır tarotu

Tek kart açılımı.png

Pentagram açılımı

Pentagram açılımı.png

3 kart tarotu

3 kart tarotu.png

Kelt açılımı

kelt açılımı.png

7 kart açılımı

7 kart açılımı.png
bottom of page