top of page

TEK KART TAROTU

Tek kart büyük.png

Tek kart tarot falı:

(TAROT KURSU - DERS 22)

Tek kart açılımı ya da tek kart tarotu olarak bilinen bu metot tarotun en basit metodudur ve tek soruya kartın vereceği tek ve basit bir cevap için kullanılır. Fakat bu metod karışık meseleler ya da daha derin cevap arayanlar için uygun değildir. Çünkü kartın sunacağı bilgi sınırlıdır. Aynı zamanda tek kart tarotunda sadece bir kart kullanıldığı için kartın bakış yönüne göre geçmiş-gelecek analizi yapılamaz ya da diğer kartlarla ilişkisi olmayacaktır dolayısıyla elde edilecek bilgi tatmin edici olmayabilir.

Her ne kadar bu yöntem tarotun en basit yöntemi gibi algılansa da bana sorarsanız bilgiyi en zor elde edebileceğiniz yöntemdir. Ya da sadece sorduğunuz sorunun fazla ayrıntılı cevap gerektirmeyen basit bir soru olması durumunda bu yöntem uygundur. Ayrıca bu yöntemde yorumcunun tüm yönleri kapalı olduğundan ve aslında belirsizliklerle dolu bir yöntem olması olasılığı da bulunur.

Bu yöntemin bir dezavantajı daha vardır. O da bazı kartların çok bulanık ya da sorulan soruyla hiç alakasız anlam sunabilme ihtimalidir. Bir soru sorup tek kart seçtiğinizde karşınıza çıkan kart size adeta hiçbir şey söylemiyor gibi durabilir. Birçok kart seçtiğinizde tüm bu kartları elementlerine, astrolojik değerlerine, sembollerine ve gruplarına bile ayırarak ortada ne gibi bir durum olduğunu algılama ihtimaliniz daha yüksektir fakat tek kart seçtiğinizde hiçbir gruplama yapamazsınız.

Yeni başlayanlara benim tavsiyem özgür düşünmeleri ve te kart tarotu yöntemini seçtikten sonra kartın verdiği cevabı yetersiz bulmaları durumunda ya da o bilgiye ilave bilgiye ihtiyaç duyduklarında yeni bir kart seçerek okumaya ekleme yapmalarıdır. Örneğin, karta bir soru sorduğunuzda gelen cevabın nedenlerini (geçmişini) merak ediyorsanız kartın bakış yönünün tam tersine yani geçmişine bir kart seçerek ek bilgi elde etme yoluna gidebilirsiniz. Ya da gelecekle ilgili bilgi için bir kart seçip kartın bakış yönüne (gelecek) koyarak ek bilgi elde edebilirsiniz.

Daha önceki derslerde de belirttiğim gibi tarotta herhangi bir kural yoktur ve sonsuz özgürlük vardır. Bu yüzden tek kart tarotunu yetersiz bulduğunuzda kafanızda yeniden oluşan her soru işaretini gidermek için yeni bir kart seçimi yapabilirsiniz. Fakat asla unutmayın niyet çok önemlidir ve bir kartı hangi soruya niyetle seçtiğinizi önce kafanızda netleştirin daha sonra seçiminizi yapın.

İlla ben tek kart seçeceğim diyenler peki bir yorumcu olarak neden kendinizi tek bir kartla sınırlandırmak zorundasınız? Özellikle tarotta sonsuz özgürlük varken ve 2 kart, 5 kart hatta 10 kart seçme özgürlüğünüz varken neden tek karta mecbur olmak zorundasınız? Tek kart açılımını tercih edenlerin kendilerine öncelikle bu soruları sormalarını şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca asla unutmayın ki tek kart açılımında seçmiş olduğunuz çevre kartları ne olursa olsun en önemli anlamı ilk seçtiğiniz kart sunacaktır. Daha sonra seçtiğiniz kartların anlamı sadece merkez karta ilaveler ve ufak ayrıntılardan ibaret olmalıdır. Yani siz yine sorunuza cevabı merkez kartınızda aramalısınız.

Ders 23: Evet - hayır tarotu

Tarot kursuna baştan başla

Hanged man.png
Fool.png
Wheel of Fortune.png
bottom of page