top of page

Tarot kartlarının alınması, seçilmesi

History of tarot.png

TAROT KARTLARININ SATIN ALINMASI SEÇİLMESİ

(TAROT KURSU – DERS 2)

İster tarota yeni başlamış olun ister yılların tarotçusu olun tarot kartlarını satın almak sizin için marketten günlük aldığınız bir ürünü satın almak kadar basit ve önemsiz bir iş olmamalı. Tarot kartlarını satın almadan önce bu işe niyetlenin ve hislerinizin, dolayısıyla ayaklarınızın sizi onlara götürmesine izin verin. Kartları internet üzerinden satın almak isteyenler de yine hislerini dinleyerek hislerinin onları doğru kartlara yönlendirmesine izin vermelidirler. İnternet üzerinden kart seçimi yapanlar satın alacakları bu kartlara iyice bakmalı ve kendilerine uygun olup olmadığına dikkat etmelidirler. Her ne kadar internet üzerinden tarot kartı satın almaya karşı olmasam da benim tavsiyem alınacak destenin görülmesi hatta mümkünse fiziksel temas ve dokunarak alınmasıdır.

Tarot kartlarını satın alırken dikkat etmeniz gereken aslında kartlarla aranızdaki enerji ve kendinizi nasıl hissettiğinizdir. Bunu daha iyi yapabilmek için kartlarla fiziksel temas ederek satın almak daha doğrudur. Kartlara dokunduğunuzda ne hissediyorsunuz? Elinizde büyük mü duruyorlar? Hangi desteyi daha iyi tutabiliyor ve hangi desteyle daha rahat çalışabiliyorsunuz? Bu sorular kartları satın almadan önce kendinize sormanız gereken sorulardır.

Tarot kartlarını satın alacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus da birçok tarot destesinin çizilmiş olduğu gerçeğidir. Kartları almadan önce kişi hangi desteyi almak istediğine karar vermeli ve o desteye yönelmelidir. Farklı tarot desteleri arasında sembolizm ve enerji farkları olabilir ve tarotu öğrenmek isteyen kişi kendini hangi desteyle çalışırken daha rahat hissediyorsa o desteyi almalıdır. Örneğin biz Rider-Waite destesini kullanacağız.

Tarot kartlarını satın almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar:

Kartlar ile kişisel ve sezgisel bağ:

Tarot destesini seçmek için ilk dikkat edilmesi gereken kartlarla kişi arasındaki kişisel ve sezgisel bağdır. Kişi kartları eline aldığında “işte bunlar benim kartlarım” diyebilmeli ve onlarla arasında bir sevgi bağı oluştuğunu hissedebilmelidir. Karta dokunmak, onu hissetmek ve kartların çizimini beğenmek de bu bağı arttıracaktır. Kartlar kişi için kolay anlaşılır ve net çizilmiş ise bu kartlarla çalışmak çok daha kolay ve zevkli olacaktır. Kişi kartları seçerken sezgilerine güvenmeli ve içindeki sesi dinlemelidir.

Kartlar üzerindeki resimleri incelemek:

Kartların nasıl resimlendirildiği önemlidir. Kişi için daha anlaşılır ve net bir resimleme dili kullanılmış olması bu işle özellikle uzun süre ilgilenmek isteyenler için kolaylaştırıcıdır. Kişi resimleri incelerken ne hissettiğine ve o resimleri nasıl yorumlayabileceğine yoğunlaşmalı ve kendisi için en kolay anlaşılabilir desteyi seçmelidir. Parlak renkler kimileri için cezbedici kimileri için oldukça iticidir. Bazı kartlarda figürlerin yüz ifadeleri önemsizmiş gibi belirsiz yapılmış bazı destelerde yüz ifadeleri oldukça bellidir. Bazı desteler geleneksel bazıları moderndir. Kartı alacak kişi kendisi için neyin önemli olup olmadığına karar vererek seçimi yapmalıdır.

Kartın boyutu:

Elinizde çok büyük ya da çok küçük duran kartlarla çalışmak hem göz zevkinizi hem de rahatınızı bozacaktır. Bu yüzden satın aldığınız tarot kartlarının elinizde en iyi kavrayabileceğiniz ve çok rahat karıştırabileceğiniz boyutta olmasına dikkat edin. Çok büyük kartları kullanmanın bir dezavantajının da daha fazla yere ihtiyaç duymanız olduğunu unutmayın. Yaşadığınız yer ya da tarot falına bakacağınız ortamı da göz önünde bulundurarak kendiniz için en uygun kart boyutunu seçin.

Kaliteye önem verin:

Tarot kartlarının seçiminde kaliteye mutlaka dikkat edin. Aldıktan 1 sene sonra köşeleri ya da kenarları deforme olacak kartlarla asla ilgilenmeyin. Deforme olmuş kartlar hem göz zevkinizi bozar hem de grup içinde ters çevrildiklerinde bile hangi kart oldukları anlaşılabileceklerinden objektif okumayı engelleyebilirler. Ayrıca sürekli tarot destesi değiştirmek tavsiye edilmeyeceğinden çok uzun yıllar eskimeyecek kaliteli kartları almanız sizin için iyi olacaktır. Bu yüzden kartların internetten değil bakılarak ve seçilerek alınması daha uygundur.

 

Tarot Kartlarının Korunması ve Saklanması:

Değinmek istediğim bir diğer husus da tarot kartlarının muhafaza edilmesi ve korunmasıdır. Kartlar asla zarar görebilecekleri, kenarlarının ya da köşelerinin deforme olabilecekleri ya da üzerlerine bir şey dökülerek kirlenecekleri ortamlarda tutulmamalı bakım sonrası mutlaka bir kutu ya da temiz siyah bir bez içinde saklanmalıdırlar.

Kartın siyah bez içerisinde tutulması sadece kirlenmeyi önlemek için değil kartların negatif etkilerinin içinde bulunan hanedekileri etkilememesi için de önemlidir. Asla unutulmamalıdır ki kartlar enerji yaymaktadırlar ve özellikle olumsuz anlam taşıyan kartlar ortada açık bulundurulmamalıdırlar. Hatta benim kanımca olumsuz kartlar bir poster olarak hiçbir evde asılı bulunmamalıdır çünkü olumsuz tarot kartları barındırdıkları olumsuzluk ve negatif enerjiyi o haneye çekebilirler. Bu yüzden iş bitiminde mutlaka bir kutuda ve siyah bez içerisinde saklanmalıdırlar.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da tarot kartlarına sizden başka kimsenin dokunmamasıdır. Pozitif enerji aldığınız ya da sevdiğiniz kişilerin kartlara dokunması çok kötü değildir fakat yine de kartlara herkesin elini sürmesi onlara tekrar enerji yüklemenizi gerektirebilir. Tüm tarotçular bu konuda hemfikir olmasa da kartların kötü enerji aldığınız kişilerden uzak tutulması tavsiyedir. Ayrıca tarot kartları tarota inanmayan ve alay etmek amaçlı baktıran kişilerden de uzak tutulmalı ve bu kişiler için asla kullanılmamalıdır.

Tarot Kartları ile Tarotçu Arasındaki İletişim:

 

Tarot kartları ile kişi arasındaki iletişim oldukça önemlidir. Her nasıl iki insanın birbiriyle uyumu, birbirine olan sevgi ya da nefreti gibi durumlar kişi ile kartları arasında da olmaktadır. Bir tarotçu öncelikle kartlarını sevmeli ve onlarla iyi iletişim kurabilmeyi bilmelidir. Hiçbir tarot kartı için “bu kartı hiç sevmiyorum” ya da “en sevmediğim kart bu” gibi cümleler kullanılmamalıdır. Her kart tarot çarkının bir parçasıdır ve bir bütünün tamamlayıcısıdır bu yüzden okumada önemlidir. Kişi bunun bilincinde davranmalıdır.

Tarot kartları ve kişi arasında özel bir tarot dili oluşur. Özellikle bol pratik yapanlar her kartın dilini ve hangi soruya nasıl cevap vereceğini zamanla çok daha iyi kavrayabileceklerdir. Bir kart her zaman her soruda ve her hanede aynı anlamı içermez fakat çok fazla pratik yapan bir tarotçu için bu sorun teşkil etmez. Kişi zamanla kartlarıyla olan bağını güçlendirecek ve kartları ona daha fazla bilgi sunmaya başlayacaktır.

Ders 3: Tarot kartlarının sınıflandırılması

Tarot kursuna baştan başla

bottom of page