top of page

Tarot nedir? tarotun tarihçesi

History of tarot.png

TAROT NEDİR, TAROTUN TARİHÇESİ

(TAROT KURSU - DERS 1):

Tarot 78 karttan oluşan bir kehanet yöntemidir. Tarot kartları Büyük Arkana ve Küçük Arkana olmak üzere iki gruptan oluşur. Büyük Arkana büyük sırlar Küçük Arkana ise küçük sırlar anlamına gelmektedir. Aslında eski zamanlarda sadece toplam 22 karttan oluşan Büyük Arkana kartları ile tarot falı bakılıyor olsa da Küçük Arkana daha sonra tarota eklenmiştir ve tarot kartlarının sayısı 78’e yükselmiştir.

 

Küçük Arkana da her biri 14 karttan oluşan değnekler, kupalar, kılıçlar ve tılsımlar bulunmaktadırlar. Ayrıca 1’den başlayıp 10’a kadar giden her seride 10 sayısından sonra prensler, şövalyeler, kraliçeler ve krallar olmak üzere 4 saraylı kart bulunur. Bu saraylı kartlar daha çok insan kişiliklerini temsil etseler de her zaman bu durum söz konusu değildir.

 

Tarot kimilerine göre bir fal kimilerine göre ise fal değil sadece bir çeşit bilinçaltı gezinti metodudur. Aslında Tarot serisinin her kartı bize hayata dair bir tavsiye vermektedir. Bu tavsiyeler her çağa, her kültüre ve her devire uygun değişmez kurallardır. Tarot kartları bize bu kuralları tekrar hatırlatarak yolumuzu bulmamızı sağlarlar.

 

Tarot, kendi iç dünyamıza inerek olaylara daha farklı bir açıdan bakmamızı ve daha sağlıklı kararlar vermemizi kolaylaştırıcı bir iç keşif ve analiz yöntemidir. Bir çeşit iç gezinti ve ruhun derinliklerine inme ve saklanmış bilgileri ortaya çıkarma çabasıdır. Kişi bazen yolunu bulmakta zorlanabilir ve Tarot yolunu kaybetmiş kişiye hiçbir şey yapmasa da en azında ufak nasihatler vererek yaşadığı olaylara ışık tutacaktır.

 

Tarot sadece bir araçtır ve nasıl kullanılacakları kişinin kendisine kalmıştır. Tarotun tek kuralı hiçbir kuralının olmamasıdır ve kişi kendi Tarot dünyasının hükümdarıdır. Tarotla ilgilenen kişi daha önce belirlenmiş açılımları kullanabileceği gibi kendine özel açılımlar da oluşturabilir. Kural koyucu kartların sahibi ve Tarota bakan kişidir.

 

Tarotun Tarihçesi:

 

Tarotun tarihçesine dair kesin ve net bir bilgi yoktur. Tarotun tarihçesiyle ilgili söylenen her şey sadece teoridir. Her ne kadar kartlarda Ortaçağ Avrupası kültürü ve sınıflandırması var gibi görülse de Avrupalılar da bu kartları Mısırlılardan alarak kendilerine uyarlamışlardır. Eğer Tarot Eski Mısırdan gelmiş ise Hristiyanlık dininden bile eski olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Tarot kartları orijinalliğini defalarca kaybetmiş ve birçok kez güncellenmişlerdir.

 

Rider-Waite 1909 yılında Rider-Waite Tarot destesini yarattı. Her ne kadar Rider-Waite bu destede çok büyük değişikliklere yol açmış olsa da günümüzde onun destesi en çok kullanılan destedir. Tarotika.com da bu desteyi kullanarak açıklamalarını yapmaktadır. Fakat yine de bugün kullanılan bu Tarot destesi daha çok Rider-Waite’ın biçimini ve stilini göstermektedir. Rider-Waite örneğin Aşıklar kartında büyük bir değişiklik yapmıştır. Eski Tarot destelerinden biri olan Marsilya destesinde bu kartın adı Aşık kartıdır ve karttaki erkek biri yaşlı biri genç iki kadın arasında belirmektedir. Erkeğin yüzü yaşlı kadına dönükken Eros elindeki oku genç kadına doğrulmuştur. Yaşlı kadın erkeğin annesi genç kadın da sevdiği kadındır ve erkek bu iki kadın arasında kalmıştır. Bu yüzden her ne kadar aşk olarak yorumlasa da bazen bu kart iki seçenekten birini yapmak zorunda olunan bir durumu hatta bazen bir yol ayrımına gelindiğini ve çok sevilen iki şeyden biriyle vedalaşmak gerektiğine işaret edebilir.

 

Rider-Waite destesinde ise bu kart tamamen yeni bir anlama bürünmüştür. Bu destede kadınlardan yaşlı olanı tamamen silinmiş sadece genç kadınla erkek belirmektedir. Kimi Tarotçular Waite’ın bunu bilinçli olarak yapıp Tarot destesine büyük zarar verip anlamını kaybetmesine neden olduğunu düşünmektedir. Bu yeni destede artık Tarotçular bunu aşkın zaferi olarak kabul etmiş ve Aşıklar kartını yen bir aşkın başlangıcı olarak kabul etmişlerdir. Tarotika da Waite serisine göre yorum yapacağından biz de bu kartın son anlamına göre ele alacağız.

Ders 2: Tarot kartlarının alınması

Tarot kursuna baştan başla

bottom of page