top of page

Rüyada Ev Görmek:

abroad.png

Mesajları:

 • Zihin

 • Proje

 • Kişilik

 • Yaşam

 • Durum

 • Ruh

 • Ego

 • Aile

 • İstikrar

 • İnançlar

 • Başarılar

 • Düşünceler

 • Ailevi yaşantı

 • Ruhsal durum

 • Sağlık durumu

 • Psikolojik durum

Rüyada Evler ve Binalar


Rüyada evler ve binalar iç mimarinizin çeşitli yönlerini temsil eden yapılardır. Binalar daha halka açık yerler olmalarına rağmen evler kişinin iç dünyasını kişiselleştirir. Evin durumu kişin iç dünyasıyla ilgili çok fazla bilgiyi ele verir. Örneğin, eski bir ev içinde yaşadığınız dünyaya göre güncelleme gereksiniminiz olmasına ya da çok eski kafalı olabileceğinize dair işaret olabilir. Yeni bir ev ise yenilenmiş enerji ve yeni bir bakış açısı kazanma işaretidir.


Rüyada ev aynı zamanda içsel benliği, ruhunuzun farklı yönlerini ve yaşamda kendinizi nasıl gördüğümüzü sembolize eder. Evin durumu kişinin kendini yaşamda nasıl durumda gördüğüyle ilişkilidir. Ev, kendimiz için oluşturduklarımız, finansal ve ruhsal birikimimiz ve yaşamda ne kadar büyüyüp geliştiğimize dair bize bilgi getirici bir rüyadır. Rüyasında kendini küçük bir evde gören bir kişi yaşamda çok fazla yol almadığını düşünürken kendini büyük ve muhteşem bir ev içinde gören elde ettiği başarılarla gurur duyar ve yaşamda çok fazla yol aldığına inanır. Rüyasında kendine ait şato ya da muhteşem bir ev gören kişi kendi için harika bir gelecek inşa etmektedir.


Ev: Dünya İçindeki Yeriniz


Rüyadaki ev kendinizi dünya içinde nasıl bir yerde ve nasıl bir durumda konumlandırdığınızla alakalı bilgi içeriyor olabilir. Ormanda tek başına konumlanmış bir ev yalnızlık hisse ve asosyallikle ilgilidir. Bununla beraber çevrede çok fazla ev olması daha sosyal bir kişi olmanızla ilişkilendirilir. Rüyadaki evin durumu da kendinizi nasıl algıladığınızı ele veriyor olabilir. Çok eski ya da yıpranmış ev yaşlı hissetmek ya da hastalanmak (onarılma ihtiyacı) alameti olabilir.

Rüyadaki Evin Durumu: Kişisel Durum


Rüyadaki sembolik eviniz bazen kendinizle ilgili bugüne kadar ne inşa ettiğinizi, ne yaptınız ve ne durumda olduğunuzla ilgili de bilgi verici olabilir. Örneğin, aldığınız eğitim, bilgi birikimi hatta finansal birikiminiz aslında bilinçaltında kendinizi iyi ya da kötü durumda hissetmenize sebep olur. Finansal birikiminiz çok ve geleceğinizin bu konuda garanti aldında olduğunu düşünüyorsanız kendinizi rüyada kale gibi sağlam bir evde görebilirsiniz. Bununla beraber cılız, yıkılmaya az kalmış hatta kırık dökük bir ev kendinizi emin hissetmediğinize işaret eder. Eğer iyi eğitim aldıysanız ve gelecekte işsizlik sorununuz olmayacağınızı düşünüyorsanız da böyle bir rüya görebilirsiniz. Eğer rüyada uzaklarda kale gibi sağlam ve güzel bir ev gördüyseniz bu aynı zamanda geleceğe pozitif baktığınızın bir işaretidir.​


Evdeki belirli odalar kişiliğinizin bazı yönleriyle ilişkilendirilir. Evin dekorasyonu ve mimarisi, ortaya çıkan “tarzınızı” yansıtabilir. Ev büyük ve genişse bu bakış açınızı genişletmekle ilgili bir mesaj olabilir. Saray kadar büyük ev bazen yakınlaşma korkusunun yansımasıdır. Duvarlar eğer daraltıcı ya da kirli ise bu biri ya da birileriyle aranıza duvarlar ördüğünüz işaretidir. Dekorasyonda hayvan desenleri varsa, mesaj daha ayakları yere basan ve dünyevi olmakla ilgili olabilir. Eğer oda iyi aydınlatılmışsa, aktif bilinçte fikirleri araştırıyorsunuz demektir; eğer karanlıksa, keşfedilen ne varsa, şu anda içinizde bilinmiyor veya keşfedilmemiş durumda.

Tavan arası daha yüksek düşünceyi veya manevi fikirleri ifade eder ancak aynı zamanda depoladığınız ve topladığınız fikirleri veya nasıl saklamanız gerektiğini gösterir. Bu rüya ayrıca korumanız gerekmeyen şeyleri ayıklamak için bilincinizi yükseltmeniz gerektiğini de önerebilir. Tavan arası, kendinizi sınırlayan fikirleri keşfedeceğiniz eleştirel vicdan kasetleriyle ilişkilendirilebilir.


Rüyada evin bodrumu “yüzeyin altında” tuttuğunuz bilinçaltınız veya benliğinizin alanıdır. Genellikle terapiden geçerken ve geçmişi gözden geçirirken rüyanızda bodrumlar görürsünüz. Yeni veya keşfedilmemiş odalar benliğinizin farkında olmadığınız ancak şu anda potansiyel olarak araştırılmakta olan yönlerini önerecektir. Rüyadaki bodrumun durumu aslında bilinçaltınızın durumudur. Rüyada bodrumdan çıkamıyorsanız bilinçaltınızın karanlığında hapsolmuş olabilirsiniz.


Rüyada Ooturma odası başkalarıyla etkileşimleri ve başkalarıyla tanışma konusundaki yeteneklerinizi gösteren sosyal bir yerdir; 'yatak' ve 'banyo' alanları ise 'temizlenmeyi' veya cinselliğinizi keşfetmeyi temsil eder. Bu tür rüyalar özellikle gün içinde onlara açık olmadığınız için bu fikirleri ön plana çıkarır. Rüyada evinizin temeli kayıyor veya çöküyorsa, belki de inanç temelinizin zaman içinde nasıl yenilenmesi gerektiğinin bir temsili olarak olumsuz fikirlerin parçalanması gerekebilir.


Koridorlar, tarafsız alarınız ve başkalarıyla buluştuğunuz geçiş yerleridir ve genellikle seçenekleri keşfederken veya bir geçişten geçerken ortaya çıkarlar. Ön bahçe “kamuoyunun görüşü” için kendinize yaptığınız şeydir. Bu alanda yaptığınız her şey aslında arka planında “başkaları ne der” düşüncesiyle yaptığınız eylemlerdir. Arka bahçe ise başkalarına açıkça gösterilmeyen daha organik yönleri çağrıştırır. Bir arka bahçedeki bitkiler ve bu bitkilerin ne kadar büyümüş olduğu gelişen özelliklerinizi nasıl beslediğinizi sembolize edebilir. Eğer arka bahçede bir bitki ya da bir şey arıyorsanız bu bir arayış içinde olduğunuzu gösterir. Çoğu zaman bir şeyi keşfeder, çalıların arasında ya da gölgelerin arasında bulursunuz.

Rüyada Ev İnşaatı ya da Ev İnşa Etmek:


Evler bazen yaşamımızda “henüz inşa edilmemiş” bir geleceği gösterirler. Özellikle bir evin inşaatına başladığımız bir rüya aslında geleceğe dair yeni bir şeye girişme alametidir. Yeni bir projeye ya da eğitime başlıyor olabilirsiniz hatta aklınızda muhteşem bir iş fikri olabilir ve bunun geleceğinizi olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorsanız böyle bir rüya görebilirsiniz. Bu rüyada ayrıntılara dikkat edin: inşa ettiğiniz evin temeli nasıldı? Bu, başlangıçta hata yapıp yapmadığınız konusunda uyarıcı bir mesaj olabilir. Eğer rüyanızdaki evin temeli dayanıksız bir madde ile inşa ediliyorsa bu bir işe baştan kötü ya da yanlış bir başlangıç yapma işaretidir.


Evler bazen, henüz inşa edilmemiş veya sağlamlaşmamış bir gelecekle tanışmak için nasıl büyüdüğünüzü temsil eden cılız yapılar olarak görünür. Evler yeni bir kimlik arayışında olduğunuz gibi içinde kaybolduğunuz veya bir şeyler aradığınız yerler olabilir. Yukarı çıkan merdivenler arzularınızı keşfetmeyi sembolize ederken, aşağı inen merdivenler geri adım atmayı veya motivasyonunuzun kökenini anlamayı sembolize eder. Bir yapının zemini farkındalık seviyelerinin göstergesi olabilir veya ilgili sayının anlamı ile ilişkilendirilebilir: Örneğin zemin kat sıfır sayısı ile ilgiliyken birinci kat 1, ikinci kat ise 2 ile ilgili numerolojik değerlerle yüklüdür. Birinci kata çıkmak yükselerek yeni bir başlangıç yapmak alametidir.


Rüyada Evde Misafir Görmek:


Eve gelen misafir bir arketiptir ve yaşamınızı gerçek anlamda ziyaret eden bir “davetsiz misafir” metaforudur. Bu misafirin karakteri ya da kim veya ne olduğu bu geçici süreçte sizi neyin beklediği konusunda bilgi verir. Örneğin, eve ölmüş bir büyüğünüzün gelmesi geçmişten gelen enerjidir ve fiziksel yaşamınızda kapanmış bir mesele gibi görünse de hala zihinsel alanınızda açık tutulan bir meseleyi gösterir. Bu tür bir rüya aynı zamanda geçmişle bağları koparmaya davettir. Eve giren vahşi hayvan güvensiz hissetme işaretidir. Bu vahşi hayvandan saklanıyorsanız korkularınızla yüzleşmelisiniz.

Yorumlar:

bottom of page